Yaşam

Diyalogların İzleyiciyi Düşündüren ve Sinema Tarihine İz Bırakan En İyi Filmler

Merhaba. Standart sohbetler genellikle iki kişinin bir odada yetişkinler gibi bir şey hakkında konuşmak için bir araya gelmesiyle yapılır. Ancak sinema dünyasında sohbet eden iki kişi sadece dostça bir rekabet içinde olamaz. Bu anlarda bolca dram, öfke ve gerilim olmalı. Bu içeriğimde sizler için sinema tarihinin en uygun 20 diyaloğunu listeledim.

iyi cevaplar dilerim

1. Andre ile Akşam Yemeğim (1981)

İki eski arkadaş akşam yemeği için buluşur; Biri yaşadıklarını anlatan anekdotlar anlatırken obur, farklı dünya görüşlerine sahip olduklarını fark eder. Bu sinema iki saati aşan tek bir diyalog sahnesinden oluşuyor. Arkadaşı bunca zamandır ne yaptığını coşkulu bir şekilde anlatırken Wally sakince dinliyor: diri diri gömülmek, bir ormanda seyircisiz garip bir oyun oynamak, birkaç haftalığına bir Budist rahibi evlat edinmek, bir grup insana katılmak.

Yönetmen: Louis Malle

Oyuncular: Andre Gregory, Wallace Shawn, Jean Lenauer

En uygun satırlar şunlardır: Andre: ‘Aklımız, kendi içlerinde gerçek olmayan bu hedeflere ve planlara odaklanmıştır.’

Wally: ‘Hedefler ve planlar… hayali değiller. Onlar bir rüya hayatının parçası.”

2.Manhattan (1979)

Genç bir kızla çıkan boşanmış bir televizyon yazarının hayatı, en yakın arkadaşının metresine aşık olunca daha da karmaşık bir hal alır. Tüm Woody Allen filmleri gibi bu da diyalog odaklı. Senaryoları birçok edebiyatçıdan etkilenmiştir ve birden fazla metni kolayca tiyatroya uyarlanabilir.

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Mariel Hemingway

En iyi replik: Tracy: “İnsanlara biraz güvenmelisin.”

3. Üçüncü Adam (1949)

Ucuz roman yazarı Holly Martins, savaş sonrası karanlık Viyana’ya gittiğinde, kendisini eski bir arkadaşı olan Harry Lime’ın gizemli ölümünü araştırırken bulur. Tüm zamanların en iyi klasik gerilim filmlerinden biri olarak kabul edilen kurgu, zamanının onlarca yıl ilerisindeydi ve kusursuz siyah beyaz estetiği ve unutulmaz sahneleriyle yeni nesil film yapımcılarına ilham verdi.

Yönetmen: Carol Reed

Oyuncular: Orson Welles, Joseph Cotten, Alida Valli

En iyi replik: Harry Lime: “Bu kadar karamsar olma. Sonuçta o kadar da kötü değil. Adamın dediği gibi İtalya’da 30 yıl savaş, terör, cinayet ve kan dökülmüş ama Borgias yönetimi altında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Rönesans’ı üretmişler. İsviçre’de kardeş sevgisi vardı – 500 yıllık demokrasi ve barış vardı ama bu ne üretti? Guguklu saat. Güle güle Holly.”

4. Dostlar (1990)

Film, Henry Hill’in ve onun mafyadaki yaşamının, eşi Karen Hill ve İtalyan-Amerikan suç örgütü Jimmy Conway ve Tommy DeVito’daki mafya ortaklarıyla olan bağının öyküsünü anlatıyor. Martin Scorsese, her karakterin yansımasını görmemizi sağlayan iki kamera pozu kullanarak diyalog sahnelerini güzel bir şekilde yapılandırıyor.

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

En iyi replikler: Tommy DeVito: “Hayır, hayır, bilmiyorum, sen söyledin.” Nasıl bilebilirim? Komik olduğumu söyledin. Ne kadar komikim, benim için bu kadar komik olan ne? Söyle bana, neyin komik olduğunu söyle!”

Henry Hill: [uzun sessizlik] ‘Siktir git Tommy!’

Tommy: [herkes güler] ‘Ah seni orospu çocuğu! Neredeyse sahip olacaktım, neredeyse olacaktım. Seni kekeme piç. Frankie, titriyor muydu? Bazen seni merak ediyorum, Henry. Sorgulama sırasında geri alabilirsiniz.”

5. Açlık (2008)

Filmde İrlandalı cumhuriyetçi Bobby Sands, Kuzey İrlanda hapishanesindeki mahkumların açlık grevine öncülük ediyor. Michael Fassbender, hapisteyken açlık grevine başlayan İrlandalı bir cumhuriyetçi olan Bobby Sands’i canlandırıyor. Peder Dominic ile hayatı, dini ve hedefleri hakkında sohbet ediyor ve sigara içerken sıradan bir sohbet ediyor.

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular: Stuart Graham, Laine Megaw, Brian Milligan

En iyi replikler: Peder Dominic Moran: “Sadece niyetinizin burada intihar etmek olup olmadığını öğrenmek istiyorum.”

Bobby Sands: “Yapmak üzere olduğum şeyin ahlaki olup olmadığını ve intihara meyilli olup olmadığını tartışmamı mı istiyorsunuz? Birincisi, buna intihar diyorsun. Ben buna cinayet diyorum. Ve bu da ikimiz arasındaki küçük bir fark daha. İkimiz de Katolikiz, ikimiz de Cumhuriyetçiyiz. Ama sen güzel Kilrea’da somon avlarken biz Rathcoole’daki evimizde yanıyorduk. Örneğin, birçok yönden Dom, ancak yaşam ve deneyimler inançlarımızı farklı odakladı. Beni anlıyor musun?’

6. Kazablanka (1942)

Alaycı gurbetçi Amerikalı kafe sahibi, eski sevgilisi ve kaçak kocasının Fransız Fas’ındaki Nazilerden kaçmasına yardım edip etmemeye karar vermekte zorlanıyor.

Yönetmen: Michael Curtiz

Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

En iyi replikler: Ilsa: “Bizden ne haber?”

Rick: ‘Orası her zaman bizim Paris’imiz olacak. Kazablanka’ya gelene kadar bizde yoktu, kaybettik. Dün gece geri aldık.”

Ben: ‘Seni asla bırakmayacağımı söylediğimde.’

R: “Ve asla yapmayacaksın. Ama aynı zamanda yapmam gereken bir işim var. Nereye gittiğimi takip edemezsin. Yapmam gereken şeyin bir parçası olamazsın. Ilsa, asil olmakta iyi değilim ama üç küçük insanın sorunlarının bu çılgın dünyada basit bir fasulye yığını olmadığını anlamam çok uzun sürmüyor. Bir gün bunu anlayacaksın.’

7. İhtiyarlara Yer Yok (2007)

Bir avcı, birbiriyle çelişen bir uyuşturucu anlaşması ve Rio Grande yakınlarında iki milyon dolardan fazla nakit parayla karşılaştıktan sonra şiddet ve kargaşa başlar.

Yönetmenler: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin

En güzel satırlar: Akaryakıt İstasyonu Sahibi: ‘Ben bir şey koymadım.’

Anton Chigurh: “Evet, yaptın. Hayatın boyunca bunu ortaya koydun, sadece bilmiyordun. Bu madeni paranın hangi tarihe ait olduğunu biliyor musunuz? ‘HAYIR.’ C: “1958. Buraya gelmek yirmi iki yıl sürdü. Ve şimdi burada. Ve yazı tipi veya yazı tipi. Ve söylemek zorundasın. Bunun gibi’

G: ‘Bak, ne kazanacağımı bilmem gerekiyor.’

C: “Her şey.”

8. Sosyal Ağ (2010)

Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg, Facebook olarak bilinen sosyal ağ sitesini oluştururken fikirlerini çaldığını iddia eden ikizler ve daha sonra kovulan kurucu ortak tarafından dava ediliyor.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake

En iyi replik: Erica Albright: “Muhtemelen çok başarılı bir bilgisayar bilimcisi olacaksın. Ama sen bir inek olduğun için kızların seni sevmediğini düşünerek hayatını yaşayacaksın. Ve tüm kalbimle bunun doğru olmayacağını bilmeni istiyorum. Salak olduğun için olacak.

9. İnce Kırmızı Çizgi (1998)

Film, James Jones’un 2. Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal’daki çatışmaya odaklanan 1962 tarihli otobiyografik romanına dayanıyor.

Yönetmen: Terence Malick

Oyuncular: Jim Caviezel, Sean Penn, Nick Nolte

En iyi replik: Yüzbaşı James ‘Bugger’ Staros: ‘Bu adamlarla iki buçuk yıldır yaşıyorum efendim ve hepsinin ölmesini emretmeyeceğim.’

10. Birdman veya (Cehaletin Beklenmedik Erdemi) (2014)

Ölmekte olan bir kahraman, bir Broadway yapımında yazarak, yöneterek ve oyunculuk yaparak solmakta olan mesleğini canlandırmaya çalışır.

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Oyuncular: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton

En iyi replikler: Mike Shiner: ‘Tamam, sadece benimle kal. ‘Sormak için yanlış kişiyim’ diyor ama nedir, niyet nedir? Konudan bıkıp konuyu değiştirip suçluluğunu evliliğe mi çeviriyor? Ve mesele şu ki, bundan sonra hepsi aynı şeyi söyleyen dört satırınız var. ‘Adamı tanımıyordum bile, sadece geçerken adının geçtiğini duydum, bilemezdim, detayları bilmen gerekiyor…’ Mesele şu ki, adamı tanımıyorsunuz, biz – kral anladın mı Tek bir satırla çalışmasını sağlayın: ‘Adamı tanımıyordum bile.’ değil mi

Riggan: “Doğru. Evet. Repliklerimi de biliyorsun, değil mi?”

M: “Bildiğimiz çizgilere bağlı kalamaz mıyız?”

11. Nefessiz (1960)

Küçük bir hırsız bir araba çalar ve dürtüsel olarak bir motosiklet polisini öldürür. Yetkililer tarafından aranıyor, havalı bir Amerikalı gazetecilik öğrencisiyle tekrar bir araya geliyor ve onu kendisiyle birlikte İtalya’ya kaçmaya ikna etmeye çalışıyor.

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Van Doude

En iyi replikler: Patricia Franchini: ‘William Faulkner’ı tanıyor musunuz?’

Michel Poiccard: “Hayır. Kim o? Onunla yattın mı?”

12. Karanlıkta Dans Eden (2000)

Müzikalleri seven Doğu Avrupalı ​​bir ABD göçmeni, görme yetisinin kademeli olarak kaybolmasıyla baş etmek zorundadır.

Yönetmen: Lars Von Trier

Oyuncular: Bjork, Catherine Deneuve, David Morse

En iyi replikler: Selma: “Filmleri seviyorsun, değil mi?”

Bill Houston: “Filmleri severim. Ben sadece müzikalleri seviyorum.”

Selma: “Ama filmlerde son şarkıyı çalmaları can sıkıcı değil mi?”

B: “Neden?”

S: “Çünkü gerçekten bittiğini biliyorsunuz… ve kamera çatıdan iniyor… ve bittiğini biliyorsunuz.” Bundan nefret ediyorum. Sondan bir önceki müzikten hemen sonra ayrılırdım… ve film sonsuza kadar devam ederdi.”

13. Kara Şövalye (2008)

Joker olarak bilinen tehdit Gotham halkını kasıp kavurduğunda Batman, adaletsizlikle savaşma becerisindeki en büyük ruhsal ve fiziksel savaşlardan birini kabul etmek zorundadır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

En iyi replik: Joker: “Onlardan biri gibi konuşma. Sen değilsin! Olmak istesen bile. Onlara kıyasla sen de benim gibi bir ucubesin! Şu anda sana ihtiyaçları var ama ihtiyaç duymadıklarında seni bir cüzamlı gibi kapı dışarı edecekler! Ahlakları, kuralları, bu korkunç bir şaka. İlk sorun belirtisinde düştü. Yalnızca dünyanın izin verdiği ölçüde uygundurlar. Sana göstereceğim. Cipsler bittiğinde, bunlar… bu medeni insanlar, birbirlerini yiyecekler. Gördün mü, ben bir canavar değilim. Ben sadece eğrinin önündeyim.

14. Yürüyen Ölü Adam (1995)

Bir rahibe ölüm cezasına çarptırılmış bir katili teselli ederken, hem katilin hem de kurbanın aileleriyle empati kurar.

Yönetmen: Tim Robbins

Oyuncular: Susan Sarandon, Sean Penn, Robert Prosky

En iyi replikler: Matthew Poncelet: ‘Hiç yalnız kaldınız mı?’

Rahibe Helen Prejean: “Evet, elbette. Bazen pazar günleri mahallede mangal kokusu aldığımda, bütün çocukların kahkahalarını duyunca ve odamda oturduğumda kendimi aptal gibi hissediyorum (gülüyor).”

15. Yedinci Mühür (1957)

Haçlı Seferleri’nden sonra İsveç’e dönen bir şövalye, Kara Veba sırasında Azrail’e karşı satranç oynar ve yaşam, ölüm ve tanrının varlığı hakkında cevaplar arar.

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot

En iyi replik: Antonius Block: “Korkumuzdan bir idol yapmalı ve ona bir tanrı adını vermeliyiz.”

16. Baba (1972)

Savaş sonrası New York’ta bir organize suç hanedanının yaşlanan başkanı, bilinmeyen imparatorluğunun kontrolünü gönülsüz en küçük oğluna devreder.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

En iyi replikler: Bonasera: ‘Sana ne kadar ödemeliyim?’ [Don dikkatsizce arkasını döner ama Bonasera devam eder]

Don Corleone: “Bonasera, Bonasera, bana bu kadar saygısızca davranmana neden olacak ne yaptım?” Bana dostlukla gelseydin, kızını mahveden bu pislik bugün acı çekiyor olacaktı. Ve senin gibi dürüst bir adam yanlışlıkla düşman edinirse, onlar benim düşmanım olurlar. O zaman senden korkacaklar.”

B: “Arkadaşım ol… Baba.”

17. Ucuz Roman (1994)

İki mafya tetikçisi, bir boksör, bir gangster ve karısı ile bir çift restoran haydutunun hayatları, dört şiddet ve kefaret hikayesinde iç içe geçiyor.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson

En iyi replikler: Mia: “Bundan nefret etmiyor musun?”

Vincent: “Ne?”

M: “Rahatsız edici sessizlikler. Neden rahat olmak için saçma sapan şeyler söylemenin gerekli olduğunu düşünüyoruz?

V:’Bilmiyorum. Bu harika bir soru.’

M: ‘İşte o zaman özel birini bulduğunu anlarsın. Bir dakika susup sessizliğin keyfini rahatça çıkarabildiğiniz zaman.’

18. Soysuzlar Çetesi (2009)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Fransa’da, bir grup Yahudi ABD askerinin Nazi başkanlarını öldürme planı, bir tiyatro sahibinin bire bir intikam dolu planlarıyla çatışır.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth

En düzgün satırlar: Albay Hans Landa: “Şu anda ben konuşurken buraya bir fare girse, ona lezzetli sütünüzden bir tabak ikram eder miydiniz?”

Perrier LaPadite: “Muhtemelen hayır.”

L: ‘Ben öyle düşünmezdim. Onları sevmiyorsun. Onlardan neden hoşlanmadığını gerçekten bilmiyorsun. Tek bildiğin onları itici bulduğun. Sonuç olarak, bir Alman askeri Yahudileri sakladığından şüphelenilen bir evi arar. Şahin nereye bakar? Ahıra bakar, tavan arasına bakar, mahzene bakar, saklanacağı yere bakar ama bir şahinin saklanmayı asla düşünmeyeceği o kadar çok yer vardır ki. Ama Führer’in bugün beni Avusturya Alpleri’nden çıkarıp Fransız inekleri diyarına koymasının sebebi, aklıma gelmesindendir. Çünkü bir insanın onurunu terk ettiğinde ne büyük başarılara imza atabileceğinin farkındayım.’

19. Usta (2012)

Bir deniz gazisi, savaştan kararsız ve geleceğinden emin olmadan evine gelir – Ta ki Dava ve karizmatik lideri onu hayal kırıklığına uğratana kadar.

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

En iyi replikler: Lancaster Dodd: ‘Doris’i seviyor musun?’

Freddie Quell: “Evet.”

L: “O senin hayatının aşkı mı?”

F: “Evet efendim.”

L: “Öyleyse neden onunla değilsin?”

F: “Bilmiyorum.”

L: ‘Evet, biliyorsun. Onu bu kadar çok seviyorsan, neden seninle olmadığını söyle bana.’

F: “Ona geri geleceğimi söyledim ve asla dönmedim ve şimdi… ona geri dönmeliyim.”

L: “Neden geri gelmiyorsun?”

F: “Bilmiyorum.”

L: Gözlerini kapat. Şu andan itibaren gözünüzü kırpmayacaksınız. Gözünüzü kırparsanız, başa döneceğiz.”

20. Kan Olacak (2007)

Film, yüzyılın başında bir madencinin etrafında dönüyor ve bir aileye din, nefret, petrol ve çılgınlık üzerine bahse giriyor.

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciaran Hinds

En iyi replikler: Eli Sunday: “Eğer alırsan…”

Plainview: “Kaybedersin.”

E: “…bu kira, Daniel…”

P: “Boşaltın! Drenaj, Eli, seni evlat. Kurutulmuş. Çok üzgünüm. Burada, senin milkshake’in varsa, benim de milkshake’im ve benim de pipetim var. İşte, bu bir saman çöpü, biliyor musun? Onu izle. Artık pipetim odanın her yerine ulaşıyor ve milkshake’inizi içmeye başlıyor. ben… içerim… senin… milkshake’ini!’ [emme sesi]

Bu filmleri izlediniz mi? Yorumlarını bekliyoruz.

kocarliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler